GOOGLE CAFFEiNE
google caffein

  Google Caffeine Nedir?

  Google'in Yeni Stratejisinin (Caffeine) Arkasında Ne Var?

  Google yeniden bir yenilikle karsımıza geçti. Aslında ben bu yazıyı yazdıgım sıralarda bu yenilikle tanısmıs degildi henüz Türkiye. Fakat siz bu yazıyı okudugunuz sıralarda oldukça yakından tanısmıs olacaksınız "Caffeine" sistemi ile. Peki nedir bu Caffeine? Öncelikle bilinen yönlerinden baslayalım.

  Google'in Caffine sistemi ile getirmek istedigi strateji, büyük pazar payına sahip web siteleri ile küçük yada yeni gelisen web sitelerinin rekabet edebilmesini kolaylastırmaktır. Bir örnek verelim.. Örnegin "spor ayakkabılar" aramasında karsınıza çıkan firmaların Nike, Adidas ve Puma oldugunu varsayalım. Ancak siz de bir spor ayakkabı firması olarak hizmet vermenize ragmen, bu büyük firmalar ile rekabete girmekte oldukça zorlanıyorsunuz. Çünkü eski (ORION) algoritmada sıralamayı belirleyen önemli faktörlerden bir çogu sizde yoktu.

  Böylece arama sonuçlarında ilk sayfalarda olan web siteleri, ziyaretçi trafigini sürekli üstlerinde toplayacaklarından sizin için ilk sayfa hayal olmaktan baska birsey ifade etmiyordu.Fakat stratejik olarak bu algoritmanın diger küçük veya otra ölçekli firmalara da sans tanıması gerekliydi. Eger böyle bir yorumlama yapılamazsa, ilk sayfa sonuçları belli bir süre sonra bazı firmalar tarafından tekele alınmıs olacaktı.

  Bunun dısında bazı etkenlerde var Google'i Caffeine sistemine geçmeye zorlayan. Örnegin, içerigi ilk sayfa sonuçlarındaki web sitelerinden daha iyi olan ancak diger bazı özelliklerinden dolayı ilk sayfa sonuçlarında görüntülenmeyen web sitelerinin kullanıcılara bir deneyim sansı sunmasını saglamak. İste tam bu noktada Google Caffeine Dinamik İlk Sayfa Sonuçları sistemini hayata geçirebilen bir altyapıya sahip olarak ortaya çıktı. Google Caffeine Dinamik İlk Sayfa Sonuçları yazımda anlattıgım yöntem ile ortaya çıkan kullanıcı deneyimlerini degerlendiren Google küçük ve orta ölçekli bu firmaların web siteleri ile daha yüksek sıralamalara sahip olabileceklerini site yöneticilerine gösterebiliyor.

  Bir web yöneticisi için, web sitesinin arama sonuçlarında yüksek sıralarda olması kadar basarıyı nitelendirecek baska bir verisi yoktur sanırım.

  Yazımın buraya kadar olan kısmında sizlere Google'in yeni sistemi olan "Caffeine" algoritmasının getirdigi bazı yeniliklerden bahsettim. Peki hersey göründügü kadar iyi mi? Biraz da baska bir pencereden bakarak Google'in aslında bu yapı ile neyi hedefledigini anlatalım. Her zaman söyledigim gibi Google bir gelistirme yada yenilik getirdiginde aslında bunun doguracagı tüm sonuçlar Google'in pazar payını ve bu payın gelirini arttırmayı hedefler. Caffeine algoritması da aslında temelde geliri arttırmayı hedeflemistir.

  Google ilk sayfa sonuçlarında orta ve küçük ölçekli isletmelerinde olmasını istiyor ki bu isletmeler Google'in pazar gücünü görerek ilk sayfa degerini ve bu sayfada görüntülendiklerinde is hacimlarinin artısında oldukça farkedilir sonuçları görebilsinler. Bu sayede, Google ilk sayfa sonuçlarında yer alamayan bu firmaların ileride potansiyel Google AdWords müsterisi olabilecegini varsaymaktadır. Google AdWords'ün kullanım trendinin 2010'un ilk yarısına göre (Caffeine Sistemi devreye girdikten sonra) 2010'un ikinci yarısında %30'a varan sekilde yükselmistir. Bu da Google'in bir çok web sitesine ilk sayfa sonuçlarında yeralma sansı tanımasından dolayı gerçeklesmistir. Yani öngörü dogru olarak sonuçlanmıstır.

  Caffeine algoritmasının küçümsenemeyecek bir özelligi ise indexleme hızı olarak öne sürüldü. Öyle ki Google gerçek zamanlı bir arama motoru oldu diyenler var. Yazıyı okuyan ve bilisim dünyasıyla oldukça yakından ilgilenen kullanıcılar bilir ki aslında bir arama motorunun gerçek zamanlı bir arama yapması mümkün degildir. Çünkü bu aramaların bir kayıt altına alınması sunucu - istemci arasındaki bagın kurulup sorgu alısverisi sırasında herhangi bir sonuç sıralamasının degistirilme olasılıgı henüz suanki teknoloji ile mümkün degildir. Ancak bir durum var ki, bu olasıksız durumu olasılık dahiline alıyor. Eger kullanıcıların arama sonuçlarını kendi bilgisayarlarında saklayabilmek mümkün olsaydı bu durum gerçek zamanlı bir arama sonucuna dönüsebilirdi.

  Arama sorgularını kendi bilgisayarında saklayabilir mi kullanıcılar?

  Evet. Coockie'ler ile mümkün. Eger bir arama sonucunu kullanıcının bilgisayarına kayıt edebilirsek bu arama sonuçları üzerinde istedigimiz degisiklikleri de yapabiliriz. Örnegin : "spor ayakkabılar" aramasında web siteniz 6. sırada gözüküyor. Google bu aramayı sizin için eskiden kendi hafızasına kaydediyordu. simdiyse bilgisayarınıza bu arama sonuçlarını bir cookie ile kaydediyor. Peki ne ise yarıyor bu? Eger aynı kullanıcı ikinci defa "spor ayakkabılar" kelimesinde bir arama yaparsa, bu defa bu cookie içindeki sonuçlardan 6. sıradaki web sitesi 2. sırada gösteriliyor kullanıcıya. Ancak bu sadece o kullanıcıya özel bir arama sonucu oluyor. Yani Google 6. sıradaki web sitesini 2. sırada deniyor. Eger kullanıcı sizin sitenizi 6. sıradayken degil de 2. sıradayken ziyaret ediyorsa, Google bu degisikligi kaydediyor. Ve sizin bundan sonraki aramalarınızda bu siteyi size 2. sırada gösteriyor. Eger siz ziyaret etmeye devam ederseniz 2. sıradaki siteyi bu defa tüm aramalar için 6.sırada olan sitenizi daha yüksek bir konuma tasıyor.

  Caffeine ile gelen daha birçok yenilik var. simdilik bildigimiz bazı seyleri özetlersek, kullanıcının arama sonuçlarında artık herkesin sansı oldugu, her kullanıcının kendine ait bir arama sonuçları 1. sayfasına sahip oldugunu, alt sıralardaki linklerin üst sıralara çıkmak için daha da degerlendigini. Domain yası, kullanıcı ziyareti, backlink, seo ve daha bir çok yönden eksikleriniz vardı ve eski algoritma bu degerlendirmeleri sonucu sizi asla Nike, Adidas yada Puma ile rekabet edebilecek bir yapıda göremiyordu.

  Büyük pazar payına sahip web siteleri ile küçük web sitelerinin, rekabet edebilmesini kolaylastırmaktır. Google'in Yeni Stratejisinin (Caffeine) Arkasında Ne Var? Google yeniden bir yenilikle karsımıza geçti. Google Caffeine Sistemini Çalıstırdı

  İlk defa 2009 yılının Ağustos ayında bir güncelleme olarak haberdar oldugumuz Google Cafeine güncellemesi aslında Google'ın yapısında tam anlamıyla bütünsel bir degisiklik yaratacak bir yenilenmeymis.8 Haziran 2010 itibariyle Google kendisini bastan basa degistirecegini düsündügü ve buna göre tasarladıgı Google Caffein ile indexleme ve sonuçları sıralama sistemini degistiriyor. Google indexleme ve sonuçlama ekosisteminin bir güncellemesi olarak ortaya çıkan, fakat aslında Google'a çok yeni bir pencere açan bu sistem üzerine henüz düne kadar bir çok spekülasyon vardı. 8 haziran da Google'ın resmi blogundan resmi duyuru geldi.

  En çok sorulan sorulardan biri Caffeine sisteminin ne gibi degisikliklere sebep olacagıydı. Bu ve benzeri sorulara aydınlık getiren duyuru Google Caffeine sisteminin yaklasık olarak %50 oranda Google'a bir yenilenme getirecegini, sistemin indexleme ve sunum açısından degistigini içeriyor.Google'ın Caffeine sisteminden önce indexleme ve sonuçları sunma su sekilde gerçeklesiyordu:

  Eski sistemde indexleme katmanlar seklinde çalısıyordu. . Bir katmanın yenilenmesi için önce botların tüm web'i dolasıp edindikleri bilgileri analiz etmek üzere veri tabanına tasıyorlardı. Burada analiz edilerek katmanlar seklinde veritabanına indexlenen verilerle veritabanı yenileniyor ve sonuçlandırma islemi gerçeklestiriliyordu, ki bu da indexlenme, verileri kullanıma hazır etme ve sonuçları sunma asamasını oldukça uzatıyordu. Bu sebeple çok uzun süre indexlenmeyi bekleyen içeriklerde oluyordu.

  Caffeine güncellemesi ile bu ekosistemi degistiren Google bütün bu islemleri çok daha hızlı bir sekilde gerçeklestirmeyi bekliyor. Caffeine sisteminde web'deki içeriklerin tamamı aynı anda degil , parçalar halinde güncellenecek. Önce küçük bir parça indexlenecek ve bu indexleme ile hemen arsiv güncellenecek. Küçük parçaları analiz edip bunları indexleyerek, indexlenenleri de hemen sonuçlara yansıtmaya baslayacak olan bu yeni sistemde, web'de yeni bir içerik bulundugu anda analiz, indexleme ve sunma asaması gerçeklestirilecek. Bu da kullanıcıların aradıkları içeriklere hem çok daha hızlı ulasabilmesini saglayacak, hem de ulastıkları bu bilgiler oldukça yeni olacak.

  Caffeine sistemi indexlenme isine büyük bir yenilik getiriyor. Öyleki, Google Caffeine 'in her saniye yüzbinlerce islemi paralel olarak yapacagını söylüyor. Takip eden linkteki grafik Google'ın eski indexleme sistemi ile yeni indexleme sistemi arasındaki farkı gösteriyor. Link: http://googlewebmastercentral.blogspot.com

Copyright © 2006 OZERHOST