Google Penguin

  Penguin ( Penguen ) Algoritması

  Google Panda Algoritmasına Nasıl Uyum Sağlayabiliriz? Google Panda Algoritmasına Uyum şart?

 • Webmasterlerin bir site açarken en büyük beklentisi ziyaretçi sayısını artırmak. Spamı engellemek, özgün ve süreki güncellenen yeni bilgiler veren sitelere yol açmak
 • Sitemize koyacağımız yazıların herşeyden önce doğru ve gerçek olması gerekiyor. Sitemizdeki yazıların yararlı olabilmesi için, konu hakkındaki genel bilgilerden ziyade, ayrıntılı, pratikte geçerliliği olan bilgilerden oluşmalıdır
 • Sitemizin anlatımını iyi yapabilmeli, yazım hatası nedeni ile anlam kaybına düşmemeli, akıcı ve rahat anlaşılabilir olmalı. Bu nedenle iyi bir dil ve dilbilgisi kullanılmalı.
 • Yazılarımızda, keyword kullanmak adına gereksiz tekrarlara girilmemeli.
 • Ziyaretçi trafiğini arttırmak adına, arama sonuçlarına yönelik alakasız kelimeleri barındırmamalı.
 • Kopyala yapıştır kolaycılığından kurtulmalıyız. Bu kolaylığın neticeside panda ile başımızı derde sokmamalıyız.
 • Aynı kategorideki diğer sitelerin yazıları ile kıysalandığında, kalite, özgünlük, açıklayıcı bilgi hizmeti sunma, anlaşılırlık krtiterlerinde daha itinalı yazılara sahip olmalıyız.
 • Web sitemizin amacı ile, sitedeki yazılarımızın birebir uyumlu olmasına azami dikkati göstermeliyiz.
 • Sitemizdeki reklamların konumu, şekli, görünümü, ziyaretçilerimizi rahatsız etmemelidir.

  Google Penguin Algoritması nedir?

  İnternet denilince akla ilk gelen ve dünya markası olan Google web sitelerini sıralamak için kendi geliştirmiş olduğu ve resmi bloglarında yayınlamış olduğu çeşitli sinyallerle bunu gerçekleştirmektedir. Kullanıcılarına en iyi sonucu verebillmek için sürekli kendini yenileyen, yeni algoritmalarla kendi sistemlerini güncelleyen Arama motoru Google, 25 Nisan 2012 tarihinde yayınlandığı bildirgede Penguin ( Penguen ) Algoritmasını websitelerini sıralamak için kullanmış olduğu sisteme uyarladığını belirtti. Milyonlarca siteyi etkileyen bu güncelleme hakkında çeşitli fikirler ortaya atılarak yerli ve yabancı webmaster forumlarında ciddi olarak tartışılmaya başlanıldı.

  Bütün webmasterlerin bir site açarken en büyük beklentisi ziyaretçi saysını artırmak ve sitelerinden para kazanmaktır. Dolayısıyla aramalarda ilk sayfalara çıkarak bunu gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Penguin Algoritmasından önce herkesçe bilinen bazı tekniklerle bunu başaran webmasterler hiç beklemedikleri bir anda penguen tokadıyla tabir-i caizse yerle bir oldular.

  Spamı engellemek, özgün ve süreki güncellenen yeni bilgiler veren web siteleri ön plana çıkarmak için ve kullanıcılarına en iyi sonucu verebilmek için geliştirilen bu algortima birçok webmasterı memnun etmesede dönüşü olmayan sıralamaları direkt etkileyen bir yazılımdır.

  Penguin Algoritmasından önce neler yapılıyordu?:

  Web sitelerinin ilk sayfalarda olması için backlinkin önemli bir faktör olduğunu bilerek gerek içerikdaş gerekse farklı içerikli sitelerden linkler alarak aramalarda üst sıralara çıkma çalışması yapılmaktaydı. Algoritmadan sonra her backlinkin önemli olmadığı kaliteli sitelerden ve içerikdaş sitelerden alınan farklı class ip’lerden alınan backlinlerin öneminin arttığı belirtilmektedir.

  Sırf link almak için açılan paravan blogarla zirveyi hedefleyenlerede penguen dur dedi. Artık paravan ve link çöplüğüne dönüşmüş bloglardan alınan linklerin etkisi yok denecek kadar azaldı. Profil link, yorum atarak alınan linkler wiki makale linklerininde fazla etkisinin olmadığını belirten seo danışmanları bu konuda aşırıya kaçanlara da penguen Algoritmasıyla filitre cezası verildiğini ifade etmektedirler.

  Neler yapmak lazım?

  Çeşitli araştırmalarım sonucu kendi deneyimlerimle bulmuş olduğum ve işinize yarayacak birkaç ipucuyu paylaşmak istedim. Penguen algoritmasının bizden neler istediğini özetlemeye çalışırsak; sosyal medya sitelerinde insanların beğenip paylaştığı özgün, kaliteli, ziyaretçiyi bilgilendirecek yazılar yazmanın önemi artmaktadır. Google İnsanların sürekli takıldıkları sosyal paylaşım sitlerinde paylaşılan beğenilen içeriklerin kaliteli olduğu mantığını gütmektedir.

  Farklı class iplerde bulunan, kendi sitelerimizden daha kaliteli içerikleri olan sitelerden alınan linkler, özellikle tanıtım yazılarının, doğal backlinklerin önemi hergeçen gün daha da artmaktadır. Tanıtım yazısını aynı içerikdaş sitelerden almaya özen gösterilmelidir. Her tanıtımın size artı olarak yansımayacağını, Sizlere zarar verebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. En önemlisi websitenizi hazırlarken sabretmeniniz gerektiğini, Arama motorlarına yönelik değilde ziyaretçiyi memnun edecek içerikler, çalışmalar yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Copyright © 2006 OZERHOST